Miért kell mérni a gazdának?
Arról akartam ma írni, „Hogyan kell kielemezni a talaj EC és pH mérési adatokat?" , de egy mai telefonbeszélgetés egy gazdával rámutatott, hogy sok embernek még az is kérdés, kell-e mérni?
Sajnos még mindig sokan vannak, akik növényeket termelnek minden mérés nélkül.
Ez nem is baj, ha a gazdának jól megy a dolga, van, aki megvegye a termékét, megfizesse a megérdemelt árát és az eladott termékek árából jut mindenre - a gazdaság fenntartására és fejlesztésére, a családra, tartalékra, vagyis a jövőre is.
Sajnos legtöbben mindamellett panaszkodnak, hogy már alig bírják a tempót, közbe meg az időjárás is "besegít” - jég, fagy, vihar stb.. Megjelentek újabb konkurensek is a környéken, a vevők is valami újat szeretnének, valami új divatos terméket, amelyik segít a diétájukban.
Kiderül - gond az van, de változtatni senki nem akar.
Pedig az egyik legegyszerűbb megoldás a profitjuk jelentős növelésére ezeknek a gazdáknak, ha elkezdenének mérni!
MIÉRT KELL MÉRNI?
HA NEM MÉREK:
- Nem ismerem a talaj pH értékét, savasságát, akkor fogalmam sincs, mi fékezi a növényeim növekedését?
- Nem mérem a talaj EC - értékét, nem tudom, mennyi is a tápanyagszint a földben? Sok műtrágyát (vagy organikus trágyát) vittem ki, vagy keveset? Jól állítottam-e be a tápoldatom koncentrációját, elegendő tápoldatot vittem-e ki, vagy esetleg sokat?
- Abszolút fogalmam sincs, hogy most milyen N:P:K arányú műtrágya felel meg az én talajomnak legjobban. Alapból, inkább többet viszek ki, de hogy a többlet, pénzbe is kerül és nem is segíti a növényeim fejlődését, sőt betegséget okoz, fékezi más tápelemek felszívódását, ezt én minek vegyem észre?
- Nem ellenőrzöm az öntözővizem pH és EC értékét, ezért nem is tudom, mennyi haszontalan sót viszek ki földemre naponta, na és hogyan is változik meg a talajom az én öntözésemtől? Arról, hogy javítani is lehetne öntözővizem paramétereit, jobb nem is gondolkodni.
- Nem mérem a nedvességtartalmat a talajban, nem tudom optimális szinten tartani az öntözés folyamatát. Ha kevés vizet kap a növény, akkor gyengébben fejlődik, kevesebb a termés. Ha túl sokat adok nekik, akkor viszont kimosódnak a tápanyagok a gyökérzónából, nő a haszontalan sók koncentrációja a talajban, változik a pH, újból csak csökken a terméshozam, megjelennek a betegségek - egy sor veszteség.
Sajnos hosszasan folytathatnám, mi-mindent lehet megoldani egyszerű mérésekkel.
Nézzük a tipikus kifogást: Drágák a műszerek, nem érik meg az árukat.
Egy pH mérő és EC mérő együtt kb. 27 ezer forint, és egy gazdának nem ér meg ennyit, a felsorolt problémák megoldása?
Pedig éppen azok növelik legnagyobb mértékben profitjukat, akik "NULLA" mérésről indulnak és beiktatják a "KEZDŐ MÉRÉSEKET".
Már egy pH és EC mérő vásárlása és a mérések beiktatása is 30-50 % profitnövekedést okoz! SOK GAZDA BIZONYÍTOTTA MÁR EZT BE!
Te mérsz?
|